EnglishEnglishنقشه سایتنقشهصفحه اول پرتالپرتالایرانایران
 
نشرياتاطلاعیه هامعرفی ساختار و تشکیلات دستگاهارتباط با مادرباره مانظرسنجیپرسش و پاسخ
درباره شهرستان

خوانسار شهری است خوش آب و هوا با ارتفاع حدود 2300 متر بالاتر از سطح دریا و پوشش گیاهی متنوع اعم از گردو و سرو و درختان میوه همچون آلو، سیب و باغات متنوع به همراه مقدار نه چندان زیادی زمین‌های کشاورزی و پوششی از گل‌های لاله سرخ و لاله واژگون که معروفند.

تاریخچه شهرستان خوانسار به پیش از اسلام می‌رسد وجود آثاری از آتشکده تیر و معبدی بنام هیکل در کوه تیر در حوالی روستای تیدجان و سنگ قبری به خط پهلوی در روستای قودجان دلیلی بر این مدعاست. مدارکی که از سابقه تاریخی خوانسار در دست است تاریخ مهاجرت دسته‌ای از اقوام یهود به خوانسار و سرگذشت آنها است که به زمان سلطنت کوروش بزرگ می‌رسد.

وجه تسمیه

نام خوانسار به معنی چشمه‌سار است که خوان به معنای چشمه و سار پسوند نشان دهنده کثرت است. در گذشته به علت کثرت چشمه‌های موجود در این منطقه این نامگذاری صورت گرفته است.

این شهرستان دارای یک بخش مرکزی و سه دهستان به نام‌های چشمه سار، کوهسار و گلسار و دارای 18 روستا می‌باشد. میزان کل اراضی شهرستان خوانسار شامل زمین‌های زراعی و باغی، 9000 هکتار می‌باشد که از این سطح 6300 هکتار زیر کشت محصولات زراعی و 2700 هکتار باغ است. عمده محصولات زراعی شامل گندم، جو، علوفه، سیب زمینی، حبوبات و عمده محصولات باغی شامل انگور، گردو، بادام، آلو و سایر هسته دارها است. منابع آبی شهرستان شامل 223 رشته قنات (85 رشته عمومی و 138 رشته خصوصی)، 480 دهنه چشمه، 161 حلقه چاه می‌باشد.

جمعیت ساکن در این شهرستان طبق سرشماری سال 1390، بیش از 32234 نفر بوده است.

جغرافیای طبیعی:

خوانسار در عرض جغرافیایی 33 درجه و 13 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 50 درجه و 19 دقیقه شرقی در ناحیه‌ای نه چندان دور از کویر مرکزی ایران در فاصله حدود 150 کیلومتری شمال‌غرب شهر اصفهان واقع شده‌است.

شهرستان خوانسار با مساحتی بالغ بر 922 کیلومتر مربع در 160 کیلومتری شمال غرب استان اصفهان و درمنطقه ای کوهستانی و دره ای خوش آب و هوا قرار دارد.
شهرستان خوانسار دارای یک بخش (مرکزی) و سه دهستان و 17 روستا  و با جمعیتی حدود 32000 نفر می باشد:

• بخش مرکزی شهرستان خوانسار
o دهستان گلسار
o دهستان چشمه سار
o دهستان کوهسار
شهرها: خوانسار

متوسط بیشترین دمای هوای خوانسار در گرمترین ماه تابستان به 31 درجه سانتی گراد می‌رسد و متوسط دمای شبانه روز در همین ماه بیست و چهار درجه سانتی گراد است. بهار خوانسار با شکوفه زدن درختان، تابستان معتدل و خنک و پاییز نیز با هفت رنگ شدن طبیعت زیبایی خاص خود را دارند. در زمستان سرمای نسبتاً زیاد آن دلنشین و همراه با ریزش انبوه برف است.

در فصول سرد سال دمای هوا تا 21 درجه زیر صفر کاهش می‌یابد و در گرمترین روزهای فصل تابستان درجه حرارت به 36 درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.

بلایای طبیعی:

مهمترین بلایای طبیعی که در این شهرستان اتفاق افتاده است شامل سیلی است که در مرداد ماه سال 66 اتفاق افتاده است و حدود 24 نفر در آن جان خود را از دست دادند. بعد از آن در سالهای 70،71 و 72  و 73 و 74 سیلابهایی اتفاق افتاده است که خوشبختانه خسارت جانی نداشتند ولی باعث تلف شده دام ها و خسارت های زیاد به زمین های کشاورزی و راههای روستایی شده است. از دیگر ازبلایای طبیعی خشک سالی است که باعث تلف شده حدود 1100 راس شد و همچنین سرمای شدید و ناگهانی و تگرگ که اغلب در فروردین و اردیبهشت اتفاق می افتد خسارات زیادی به کشاورزی وارد کرده است.

مـوقـعیت آب وهـوائی:
به علت ارتفاع زیاد این شهر از سطح دریا هوا در تابستان معتدل و زمستان نسبتاً سرد است و به همین دلیل دارای شرایط ییلاقی است. وجود چشمه های آب فراوان و باغات سرسبز شرایط بسیارمساعدی برای جذب توریسم فراهم نموده است.

شهرستان خوانسار یک شهر توریستی با مناطق گردشگری و دیدنی بسیاری که در همه فصول بخصوص فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران زیادی می باشد.

جاهای دیدنی:

1.         پارک ملی سرچشمه (میدان 22 بهمن، خیابان شهید رجایی)

2.         منطقه حفاظت شده گلستان‌کوه محل رویش لاله‌های واژگون در اردیبهشت هرسال (کیلومتر 15 جاده خوانسار-اصفهان)

3.         غار بزرگ هیکل خوانسار: اولین غار چاهی استان اصفهان و دومین غار چاهی کشور - (واقع در روستای تیدجان خوانسار)

4.         تونل سبز خوانسار: (خیابان امام خمینی، حد فاصل میدان 22 بهمن تا میدان امام خمینی)

5.         سد مخزنی باغکل (انتهای بلوارنماز، روبروی دانشکده ریاضی و کامپیوتر و آموزشکده فنی دختران)

6.         مجتمع تفریحی شهید فیاض بخش (انتهای بلوارنماز- جنب دانشکده ریاضی و کامپیوتر)

7.         کوچه باغ‌های خوانسار

8.         مرغه دربند (خیابان شهدا، بلوار جانبازان، شهرک شاهد، شهرک اندیشه، کیلومتر 15 جاده خوانسار- بویین میاندشت)

مکانهای تاریخی:

1.         مقبره باباپیر

2.         آستان امامزاده احمدبن سید محمدبن امام علی نقی و موزه مردم شناسی خوانسار (خیابان آیت ا... خوانساری - قبل از میدان سپاه)

3.         مسجد جامع خوانسار ، با قدمتی بالغ بر سیصد سال  (میدان سپاه)

4.         آستان امامزاده محمود، حوض سنگی، سنگ قبرهای بسیار قدیمی یهودی‌های خوانسار و گنبد خاص مقبره (میدان سپاه- خیابان سیزده محرم)

5.         خانه ابهری (میدان سپاه- خیابان سیزده محرم- کوچه زورخانه پوریای ولی)

6.         امامزاده سیدصالح (بلوار سردار صادقی- بیدهند)

7.         مقبره دخترون بکر   (بلوار سردار صادقی - بیدهند)

سوغات:

عسل خوانسار یک فراورده طبیعی است که در ایران شهرت بسیاری دارد. افراد بسیاری در این شهر به پرورش زنبور و تولید عسل اشتغال دارند. گردو، بادام و آلو از سایر محصولات باغی با تولید بالا و سوغات خوانسار هستند. کوه‌های خوانسار پوشیده از گیاه گون هستند که گز انگبین از آن گرفته می‌شود. از این رو گز، یکی از محصولات بومی خوانسار است که با درصدهای مختلف گزانگبین تولید و ارائه می‌شود. همچنین وجود گیاه گون زمینه را نیز برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل انگبین مساعد نموده است. همین طور تنباکوی خوانسار که شهرت زیادی دارد و از نوع طبیعی تنباکو می‌باشد.

۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير
بازدید کنندگان
تعداد بازدیدکنندگان امروز 22
تعداد بازدیدکنندگان دیروز 30
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 9468
تعداد کاربران بر خط 38
تعداد کاربران لاگین بر خط 1
ورود اعضا
شناسه کاربري
کلمه رمز

کدامنیت  forget کلمه رمز را فراموش کرده ام
register ثبت نام

Powered by DorsaPortal